Parametrics
RXM-433-LC-S absolute maximum ratings: (1)Supply Voltage, VCC: -0.3 to +6.0VDC; (2)Any Input or Output, Pin: -0.3 to VCC VDC; (3)Operating Temperature: -30 to +70℃; (4)Storage Temperature: -45 to +85℃.
Features
RXM-433-LC-S features: (1)Low cost; (2)No external RF components required; (3)Ultra-low power consumption; (4)Compact surface-mount package; (5)Stable SAW-based architecture; (6)Supports data rates to 5,000bps; (7)Wide supply range (2.7 to 5.2VDC); (8)Direct serial interface; (9)Low harmonics; (10)No production tuning.
Diagrams
RXM-433-LC-S PIN ASSIGNMENTS
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
RXM-433-LC-S
RXM-433-LC-S
RECEIVER RF 433MHZ SMT
Data Sheet
Negotiable
Quantity
RXM-418-RM
RXM-418-RM
RECEIVER RF 418MHZ
Data Sheet
RXM-433-LC-S
RXM-433-LC-S
RECEIVER RF 433MHZ SMT
Negotiable
RXM-433-LR_
RXM-433-LR_
Linx Technologies
RF Modules RF Receiver 433MHz
RXM-433-RM
RXM-433-RM
RECEIVER RF 433MHZ